Barnrättorganisationen Majblomman arbetar för att barn ska kunna ha en barndom fri från fattigdom genom att dela ut ekonomiskt stöd, påverka politiska beslut och finansiera forskning. Organisationen är uppdelad i 460 lokalföreningar som sköter om och hanterar den årliga försäljningen av majblommor och hanterar bidragsansökningar.
Föreningen gör stor skillnad på orten och om den försvinner kommer det att märkas för många barn.
Skellefteås lokalförening är en av dem och delade under 2025 ut över 570 000 kronor till barn i Skellefteå. Ett konkret stöd som nu riskerar att försvinna.
– Vi behöver en handfull, eller åtminstone två, tre nya volontärer som kan hålla igång föreningen, säger Fanny Rölander, volontäransvarig på Majblommans riksförbund.
– I Skellefteå har vi två personer som varit spindlarna i nätet i många år i egenskap av ordförande, kassör och bidragsansvarig. Nu börjar de bli äldre och har flaggat för att de vill kliva av men ändå fortsätta finnas som bollplank och stöd åt sina efterträdare. Just nu kämpar vi för att hitta nya volontärer så att föreningen kan finnas kvar i Skellefteå och fortsätta stötta utsatta barn, säger hon.
När barn i exempelvis Skellefteå, säljer majblommor går 10 procent att intäkterna till barnet självt och 10 procent till klassen eller föreningen som barnet säljer genom. 40 procent går till system- och tillverkningskostnader och de resterande 40 procenten av intäkterna går oavkortat till behövande barn. Enligt Fanny Rölander är det många som ansöker som bidrag till kläder inför sommar och vinter, till avgifter för föreningsaktiviteter och för att kunna hitta på något roligt på sommar- eller jullovet.
– Majblomman är en välkänd organisation i Skellefteå och vi har många vårdnadshavare som söker bidrag. Föreningen gör stor skillnad på orten och om den försvinner kommer det att märkas för många barn, säger Fanny Rölander.


