Annons
Annons
Vid årets upplaga av PS. Saknar dig på Skansen i Stockholm deltar bland andra Lyten och Den vilda kocken som kommer att laga mat åt besökarna. Foto: Skellefteå kommun

Lyten deltar när Skellefteå intar Skansen: ”Bra mix bland företag”

NYHETER PS. Saknar dig är ett etablerat och välbesökt evenemang som varje år samlar omkring 1 000 deltagare. Den 28 november arrangeras eventet på Skansen, i direkt anslutning till den populära julmarknaden. Och i år får man sällskap av batteritillverkaren Lyten.

Annons MOBILE TOP

– Vi kan presentera en del nyheter för året. Bland annat kommer vi ha en egen matmarknad där besökarna kan köpa produkter från norr. Dessutom kommer Erik Brännström, Den vilda kocken, att laga och servera maten, säger David Ekström, kommunikatör på Skellefteå kommun, i ett pressmeddelande.

För andra året står Skellefteå kommun som ensam arrangör men med sällskap av, vid sidan av andra utställare, Skellefteå Kraft och batteritillverkaren Lyten.

– Det är en väldigt bra mix bland företag och det kommer finnas alla möjligheter att se över en framtid i Skellefteå och norr, säger David Ekström.

Annons

Årets utställare

De utställare som finns med på Skansen i år är: Skellefteå Kraft, Skellefteå kommun, Lyten, Wikan, Arbetsförmedlingen, Region Västerbotten, Campus Skellefteå, Latitude 65, Företagarna Skellefteå, Bastuträsk Charkuteri, New Nordic Beverage, Northern Chili, Älvsbyns kommun, Nordic Chocolate och Den vilda kocken.

Källa: Skellefteå kommun

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons