Insamlingen skedde i samband med Guldgolfen, en aktivitet som AIK genomför årligen tillsammans med föreningens partners, och som avslutas med en välgörenhetsauktion där intäkterna i fjol gick till barnavdelningen på Skellefteå sjukhus. I år var det Hjälteföreningen som fick motta en check när Skellefteå AIK tog emot Djurgården på lördagen.
Hjälteföreningen är en ideell förening som genom träning och gemenskap engagerar personer med funktionsnedsättning och som nu stöttas med 75 000 kronor.
– Omgivningen kan ibland tro att personer med funktionsnedsättning behöver skyddas från sådant som kan vara ”jobbigt” eller ”farligt”, men så ser inte verkligheten ut. Hos oss får man möjlighet att utmana sig, växa och känna stolthet över vad man klarar av. Det handlar inte bara om träning, utan också om gemenskap, vänner och ett starkt sammanhang som skapar glädje och meningsfullhet, säger coachen Frida Lundholm i ett pressmeddelande.
Både AIK och Hjälteföreningen riktar ett stort tack till alla som bidragit till insamlingen i år. Coachen Elin Marksén berättar att det här stödet betyder mycket för dem.
– Stödet betyder enormt mycket. Det gör att vi kan täcka våra lokalhyror, köpa in träningskläder och ge våra deltagare möjlighet att resa till Ystad 2026 för att genomföra Hjälteloppet, säger hon.

