Vi har pratat med Melker Karlsson och kontaktat Alexander Berglund som båda hänvisar till Elon centralt. Det är Elon Group som numera äger butiken i Skellefteå och ”Bogården” i namnet på fasaden kommer att tas bort.
Camilla Waldmark, kommunikationsansvarig på Elon Group, säger att affären blev klar den 3 februari och att en ny, tillfällig vd kommer att kliva in.
– Vi har en erfaren vd i bolaget som heter Peter Engell och han kommer tillfälligt att överta vd-posten i Skellefteå, säger hon.
Förut fanns det två Elon-butiker i Skellefteå och verksamheten på Sörböle är en sammanslagning och en utveckling av dem. Det nya Elon Bogården öppnade slutet av oktober 2023, fler personer har anställts sedan dess och i lokalen har det bland annat skapats en matstudio.
Kruxet, enligt Camilla Waldmark, är att den försäljning av kökssnickerier som butiken i Skellefteå haft krockar med kedjans egen.
– Bogården säljer kökssnickerier och det gör vi också, med vårt varumärke Nordanro, och det krockar. Det fungerar inte att sälja bägge men Alexander vill fortsätta med sitt familjeföretag och därför har vi beslutat centralt att tillfälligt förvärva butiken.
Det betraktas alltså som att driva konkurrerande verksamhet?
– Ja precis, säger Camilla Waldmark.
Köpet ska vara just en tillfällig lösning. Med den satsning som gjorts på Sörböle vill Elon centralt att verksamheten ska få fortsätta och Camilla Waldmark förklarar att de övertagit ägandet medan de söker efter en ny lokal entreprenör.
Butikens verksamhet ska också fortsätta som vanligt, säger hon, med undantag för en justering av vilka köksvarumärken som säljs.
– Varken medarbetare eller kunder ska bli påverkade, fortsätter Camilla Waldmark.