Det är branschtidningen Restaurangvärlden som för andra gången utsett vinnare i Norrland Gastronomy Award – ett pris vars mening är att sätta strålkastarljuset på de främsta mat- och dryckesupplevelser i norr. Utnämningar görs årligen för att uppmärksamma aktörer som genom smak, bemötande, nytänkande samt hållbarhet bidrar till en levande gastronomisk kultur.
I Norrlandstävlingen hölls prisutdelningen i Umeå på måndagskvällen. Pris delades ut i tio kategorier varav vinnarna i två – ”vin” respektive ”producent mat” – finns i Skellefteå kommun. Det handlar om Kork Vinbar och Ekogården i Kräkånger.
– Det känns fantastiskt roligt! Vi blev lite chockade men. Det känns som ett kvitto på att vi är på rätt spår, säger Regina Berg som driver Ekogården i Kräkånger tillsammans med sin man Oskar.
På gården bedrivs ekologisk odling samt lammproduktion och varorna säljs på reko-ringar och marknader runt Skellefteå och Umeå, till restauranger och till kommunernas kök.
Vad tror du ligger bakom framgången med priset?
– Det är stor efterfrågan på produkterna och vi jobbar hårt för det vi gör. Just nu är det en väldigt intensiv period med skördeperioden, berättar Regina.
Det är stor efterfrågan på produkterna och vi jobbar hårt för det vi gör.
De vinnare som utsetts har ställts mot sex andra kandidater i respektive kategori.
Kommer ni att fira på något sätt?
– Vi firade i går och det var så roligt att träffa kollegor och branschfolk. Det finns så många duktiga människor. Nu är det mer att smälta det här, man går runt med ett stort leende hela tiden, säger Regina glatt.
Hyllar personalen
Även Robert Hunt, restaurangchef på Kork Vinbar och delägare tillsammans med Mikael och Oliver Lundmark, är sprudlande glad när Megafonen ringer upp.
– Vi är jättenöjda såklart. Vi öppnade för två och ett halvt år sedan och många andra i vår kategori är mer etablerade, så det känns svincoolt, säger Rob.
Vi har också vår head-sommelier Oskar Lundkvist som är helt underbar.
Han tror att vad som blivit framgångsrikt för dem är att de är engagerade och nästan alltid har någonting på gång. Som nya importer, vinprovningar eller annan aktivitet. Rob ger också personalen på Kork Vinbar en stor eloge.
– Så gott som samma personal har varit med oss sedan starten och i vår bransch är det lite speciellt. Vi har också vår head-sommelier Oskar Lundkvist som är helt underbar.
Kommer ni på Kork att fira utmärkelsen på något mer sätt?
– Någonting ska vi hitta på med personalen. Jag har sjuka barn hemma nu men kanske nästa vecka. Och det kanske blir något med en del vin, säger Rob muntert.



