Restaurangen intill havet är en populär sommardestination för mat och dryck, kompisgäng, trubadurkvällar och fest. Lanternan ägs av kommunala Byske havsbad och drivs av Bozan Oktay som är arrendator sedan 2011.
Men nu är den tiden förbi. Inför 15-årsjubileet 2026 har han sagt upp avtalet och till Megafonen säger Bozan att beslutet var mycket svårt.
– Lanternan är en speciell plats för mig. Mina barn har vuxit upp där. Jag har älskat mina somrar där med att fixa, leverera och vara glad, men nu ger vi upp. I 15 år har vi gjort allt vi kunnat men nu orkar jag inte mer, berättar han.
Vi känner en enorm tacksamhet till alla fantastiska kollegor, gäster och vänner som gjort denna resa möjlig.
Bakom detta ligger en konflikt med campingledningen som Bozan säger har pågått under de senaste två åren. Han har känt sig motarbetad och berättar att man försökt påverka sättet som han driver verksamheten på.
– Det blev tjafs och jag förstod att de ville bli av med oss. Jag sade ”okej då”, säger han.
Känner inte igen sig
Celia Yoshida Ahlin, avdelningschef för Byske- och Skellefteå camping vid Skellefteå kommun, berömmer det arbete som Bozan gjort och konstaterar att verksamheten varit framgångsrik. Och uttrycker förvåning över kritiken som riktas.
– Det är sorgligt att förstå att han tagit det på det sättet, säger Celia.
– Efter coronapandemin har det inte varit så mycket som händer där och vi har haft dialog med honom om det, om att få mer saker att hända, och det är kanske det som han känner, säger hon.
Enligt henne har ledningens input också handlat om att förtydliga kommunikationen kring planerade event till fördel för både restaurangen och campingverksamheten.
– Det är ett samarbete. Jag tycker självklart att han är duktigt på att driva restaurang men det handlar om strävan att kunna göra mer tillsammans, säger Celia.
Jag tycker självklart att han är duktigt på att driva restaurang men det handlar om strävan att kunna göra mer tillsammans.
Ny entreprenör sökes
I vilket fall har arrendeavtalet sagts upp och Celia säger att de hoppas hitta en annan entreprenör inför sommaren så att restaurangverksamheten kan fortsätta. Men det kommunala maskineriet går långsamt och frågan måste först passera fritidsnämnden i februari innan en upphandling kan ske.
– Vi hoppas gå ut med en annons så snart som möjligt, så fort vi får ett beslut från fritidsnämnden, säger Celia.
I ett inlägg på Instagram tackar Lanternan-teamet som varit för de här snart 15 åren.
”Vi känner en enorm tacksamhet till alla fantastiska kollegor, gäster och vänner som gjort denna resa möjlig. Utan er hade Lanternan aldrig blivit det den varit: en plats där hjärtan möts lika mycket som tallrikar”, hälsar de.

