Planeringen gäller Norrbotniabanans fortsatta sträckning norrut från Skellefteå, från Degerbyn till länsgränsen till Norrbotten. Trafikverket höll ett samråd i februari där tre alternativ presenterades och har sedan jobbat med sträckningen under året.
Den lösning som myndigheten landat i går norrut genom Ersmark, Frostkåge, Ostvik, Byske (där en tågstation planeras) och Åkroken, Åbyn, innan den når länsgränsen.
– Vi bedömer att det här förslaget uppfyller projektets mål bäst genom att skapa smidigare transporter, tryggare trafiklösningar och till minsta olägenhet för miljö och människa, säger projektledare Sofia Jonsson i ett pressmeddelande.
Nästa skede blir att ta fram mer detaljerat förslag för hur järnvägen kan dras inom korridorområdet. Under det arbetet ska Trafikverket bland annat undersöka dragning av vägar samt åtgärder som kan minska påverkan på människor och miljö.
– Även om det är en stor milstolpe att vi tagit fram den linje som vi nu förordar och kommer att arbeta vidare med, så återstår mycket arbete innan vi med säkerhet vet hur järnvägen ska utformas på alla delar av den här sträckan. Det är först nu vi kommer att utreda i detalj hur vi ska lösa passager under och över järnvägen, hur vi ska dra om vägar som påverkas, hur bullerpåverkan kommer att bli, samt vilka bulleråtgärder som kan bli aktuella, säger Sofia Jonsson.
Återstår mycket arbete innan vi med säkerhet vet hur järnvägen ska utformas på alla delar av den här sträckan.
Efter det arbetet väntar ett nytt samråd 2027 där ett planförslag ska presenteras och man ska därefter ta fram en miljökonsekvensbeskrivning som behöver godkännas av länsstyrelsen. Trafikverkets mål är att det ska kunna ske i slutet av 2028.



