Annons
Ingreppet på bilden har ingen koppling till händelsen i artikeln. Foto: Pexels

Drabbades av hjärnblödning under behandling – har anmälts till Ivo

NYHETER En patient i länet fick en hjärnblödning – som kan ha orsakats av för höga doser läkemedel. Nu har händelsen anmälts.

Annons

Region Västerbotten skriver att patienten opererades för en hjärntumör på ett sjukhus i länet. Efter operationen fick hen en blodpropp och gavs därför läkemedel genom infusion (dropp), som skulle minska blodets förmåga att koagulera.

Läkemedelsinfusionerna följdes och justerades, men snart fick patienten undersökas akut. Hen hade då fått huvudvärk, illamående och högt blodtryck. Undersökningen visade att personen hade drabbats av en hjärnblödning som behövde opereras.

Enligt Region Västerbotten går det inte att utesluta att hjärnblödningen orsakades av att läkemedelsinfusionerna periodvis var för höga.

Regionen har utrett fallet, vidtagit åtgärder för att minska risken för upprepning samt anmält händelsen till Inspektionen för vård och omsorg (Ivo) enligt lex Maria.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons