Helt plötsligt är det som att skogen öppnar sig och utan att man riktigt förstår hur det gick till ligger plötsligt havet vid ens fötter. Den slingrande grusvägen leder ner mot vattnet och stugområdet där husen ser ut att ha placerats ut lite på måfå. Ett hus skiljer sig dock från mängden på fler än ett sätt. Om de andra husen är spinkiga och bleka kontorsarbetare på sommarsemester vid havet är det här huset en skogshuggare i flanellskjorta och storstövlar.
– Vi ville ha den kanadensiska stilen som ju ligger väldigt nära den nordamerikanska. Och så ville vi ha blått. Och just den här svartblå färgen gifte sig otroligt bra med det bruna i limträbalkarna. Den ljusa skorstensmuren blev en fin kontrast, säger Zack som jobbar som snickare på Norrböle bygg och också är mannen bakom i princip hela bygget.
– Jag tog tjänstledigt i nio månader och målet var att bygga klart huset på mellan åtta och tio månader. Jag vägrade flytta in innan allt var färdigt och det var en bra piska. Vi klarade det på nio månader och drog bara över budget med 3 procent, säger Zack.
Eftersom huset är byggt i ett sommarstugeområde fick de inte bygga större än 140 kvadratmeter. Det har gjort att paret utnyttjat ytorna till max, något som krävt rejäl planering.
– Jag har kommit med idéer och Zack har överfört det till ritningar. Men det har varit så otroligt många beslut. När jag föreslog vitt så blev Zacks svar ”vilken typ av vitt”. Det är sånt man inte tänker på innan, alla detaljer, säger Anna.
Men även om den fysiska byggprocessen tog nio månader så föregicks den av en betydligt längre planeringsperiod. Efter att tomten köpts ägnade Zack och Anna ett år åt planering. Och som snickare bygger Zack alltid saker flera gånger i huvudet innan han fattar verktygen.
– Att Zack är snickare är ju såklart en enorm fördel. Arbetskostnaden blir väsentligt mindre samtidigt som han vet var man kan spara in pengar. Vi tittade på olika typer av hus innan vi bestämde oss för att bygga själva. Hur vi än vände och vred på det så blev det här det bästa för oss, säger Anna.
Det är minst sagt full fart hemma hos Zack och Anna. Sönerna Kayden, 4 år och Viggo, 2 år gör sig av med dagens sista energi och visar särskilt intresse för fotograferandet. Och det var faktiskt just dessa barn som fick Anna och Zack att slutligen landa i Sverige igen efter många år ute i världen.
Men det har varit så otroligt många beslut. När jag föreslog vitt så blev Zacks svar ”vilken typ av vitt”.
Anna och Zack träffades i Australien 2010 där hon pluggade och han backpackade. När Anna pluggat klart flyttade de till Zacks hemland Kanada där de bodde till 2014 då de styrde kosan till Skellefteå, Annas hemstad. 2018 drog de upp bopålarna igen och återvände till Kanada där de planerade att bli kvar.
– En dag var det faktiskt Zack som sa att han tyckte vi skulle flytta till Sverige igen. Och det hade mycket att göra med att vi planerade att skaffa barn. Det sociala stödet är så mycket bättre här. Där kan en förskoleplats kosta 50 dollar per dag och du har bara två veckors lagstadgad semester, för att nämna några saker. Huspriserna är dessutom mycket högre i Kanada. Ett likvärdigt hus kostar 50 procent mer i Kanada än i Sverige, säger Anna.
Sagt och gjort, 2021 anlände familjen Pyyny Langelier till Sverige och med tanke på husbygget, barnen och att såväl Annas mamma, bror och pappa återvänt till Skellefteå efter flera år på andra orter så känns det naturligt att stanna kvar.
– Vi har skämtat om att vi hittills flyttat vart tredje år men nu med hus kanske det blir var sjätte. Vi träffades ju på en resa och har både rest och flyttat mycket. Här blir vi kvar men vi kommer absolut att ta upp resandet nu när huset är klart, säger Anna.
























