Annons
Annons
Maria Marklund, smittskyddsläkare vid Region Västerbotten. Foto: Pixabay / Klas Sjöberg

Ovanligt många fall av harpest – regionen går ut med uppmaning

NYHETER Just nu är det ovanligt många fall av harpest i länet och Region Västerbotten uppmanar personer som vistas i skog och mark att vidta försiktighetsåtgärder.

Annons MOBILE TOP

Harpest (tularemi) är en säsongsbunden sjukdom som främst förekommer under sensommar/tidig höst och hittills i år har 69 fall konstaterats i Västerbotten, 43 under augusti månad, och de kommande veckorna kan de väntas bli fler.

– Senast vi hade många fall av harpest var 2023, och då hade vi ändå färre fall den här tiden på året än vad vi har nu. Mycket talar alltså för att 2026 kan bli ett så kallat harpestår, berättar Maria Marklund, smittskyddsläkare vid Region Västerbotten, i ett pressmeddelande.

Sjukdomen orsakas av en bakterie som främst drabbar olika gnagare och som överförs till människor antingen genom insektsbett, kontakt med smittade gnagare, inandning av förorenat damm eller när man dricker smittat vatten.

Annons

Sjukdomssymtom varierar beroende på smittväg, men vanliga tecken är hög feber, huvudvärk och en allmän sjukdomskänsla.

– Blir man smittad genom myggbett eller kontakt med smittade djur får man ofta ett sår på huden, och det är vanligt med stora, ömmande lymfkörtlar. Smitta via luftvägarna kan ge lunginflammation medan smitta genom förorenat vatten kan orsaka sår i munnen eller svalget, säger Maria Marklund.

Personer som får hög feber, svullna lymfkörtlar eller sår på huden efter att ha varit ute i naturen, eller som haft kontakt med gnagare, bör ta kontakt med vården.

Annons

Harpest kan behandlas med antibiotika och genomgången sjukdom ger oftast livslång immunitet.

Minska risken att smittas

  • Minska risken för myggbett genom att bära långbyxor och långärmad tröja när du är ute i skog och mark.
  • Använd täckande kläder och handskar vid kontakt med gnagare eller harar i naturen.
  • Drick inte vatten från källor som kan ha förorenats av smittade, döda djur.
  • Använd skyddande kläder, munskydd och skyddsglasögon när du städar dammiga miljöer där det kan finns avföring från gnagare.

Källa: Region Västerbotten

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons