Annons
Annons
Den nya entrén märks ut med orange pil. Ändringen gäller från den 27 maj. Karta: Region Västerbotten

Ändrad entré till förlossningen och intensiven: ”Vi behöver flytta om”

NYHETER Förlossningen och intensivvårdsavdelningen på Skellefteå sjukhus har fått en annan ingång och kommer att ha det fram till att den nya vårdbyggnaden står färdig.

Annons MOBILE TOP

Det händer mycket på sjukhusområdet där en ny vårdbyggnad ska stå färdig för inflyttning 2030. Den får sex våningar med en yta på totalt 38 700 kvadratmeter som kommer att rymma intensivvårdsavdelning, operations- och anestesienheter, vårdplatser för kirurgi, medicingeriatrik och ortopedi, akutmottagning, ambulanshall, sterilteknisk enhet, laboratoriemedicin och röntgen.

Kopplat till arbetet har förlossningen och intensivvårdsavdelning nu fått en annan ingång, med adressen Systers Esters gata 9 som ligger söder om den tidigare entrén. Det uppger Region Västerbotten och att ny skyltning har satts upp.

– Det är väldigt mycket som händer på sjukhusområdet just nu. Det går fort och det betyder att vi behöver flytta om och hitta andra lösningar under byggperioden, säger Fredrik Ahnorre, projektledare för den nya byggnaden, i ett pressmeddelande.

Annons
Enligt Fredrik Ahnorre ska byggnationerna på området rulla på enligt plan. Foto: Klas Sjöberg

Information om ändringen ska även ha gått ut till blivande föräldrar, besökare samt anhöriga och informationen på 1177.se har uppdaterats.

– Förlossningen och intensivvårdsavdelningen kommer ha denna ingång ända fram till den nya sjukhusbyggnaden tas i bruk, så det är en tillfällig lösning men under en ganska lång period, fortsätter Fredrik Ahnorre.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons