Annons
Annons
Enligt Johannah Malmin, förhandlare på Hyresgästföreningen, har de senaste årens kraftiga hyreshöjningar påverkat många hyresgäster som redan har svårt att få ekonomin att gå ihop. Foto: Pressbild

Hyresgästföreningen: ”Nästa år måste höjningarna bli lägre”

BOSTAD Från första april höjdes Skebos hyror med 3,4 procent och de privata hyresvärdarnas med 3,45 procent. Det är lägre än förra året men ändå för högt, enligt Hyresgästföreningen som vittnar om att alltfler hyresgäster har svårt att klara sina boendekostnader.

Annons MOBILE TOP

– De senaste årens höga hyreshöjningar påverkar många av våra medlemmar som hör av sig till oss och undrar hur de ska kunna bo kvar. För ensamstående och pensionärer blir höjningarna extra påtagliga, särskilt som så mycket annat i livet också blivit dyrare, säger Johannah Malmin, förhandlare på Hyresgästföreningen i region Norrland.

För ensamstående och pensionärer blir höjningarna extra påtagliga.

Annons

2025 höjdes Skebos hyror med 5 procent och de privata hyresvärdarnas med 5,1 procent. Inför årets förhandlingar hade Skebo begärt en höjning på 5,35 procent. Från fastighetsägarnas sida motiverar man de anspråken med att man behöver få kostnadstäckning för flera år av hög inflation, kraftigt ökade räntekostnader för fastighetsägare samt högre driftskostnader för el, värme och underhåll.

– De menar att de inte fått kompensation för detta medan vi anser att de har det. Innan inflationen och kostnaderna stack iväg hade vi dessutom flera år av låga kostnader som exempelvis minusränta då fastighetsägare borde ha skaffat en buffert för sämre tider, för att skona sina kunder, säger Johannah Malmin och tillägger

– På Hyresgästföreningen gör vi allt vi kan för att hålla hyrorna nere. Nästa år behöver höjningarna bli betydligt lägre och vi hoppas att hyresvärdarna tar sitt solidariska ansvar och ser till sina kunders verklighet.

Annons
Årets förhandlingar resulterade i en höjning med 3,4 procent för Skebos hyresgäster och 3,45 för de som hyr av privata hyresvärdar. Till nästa år behöver höjningarna bli lägre, enligt Hyresgästföreningen. Foto: Magnus Lindkvist

Många hyresgäster har, förutom de höjda hyrorna, också fått se hyrorna för parkeringsplatser höjas rejält. Den främsta anledningen är fastighetsägarna framöver måste betala 25 procent moms på p-hyrorna, en kostnad som ofta hyresgästen får ta. Genomförandet har dock skjutits fram till januari 2027 och Skebo har meddelat att man inte kommer att föra kostnaden vidare till hyresgästerna, utan i stället ta parkeringsmomsen inom bolaget.

Nästa år behöver höjningarna bli betydligt lägre och vi hoppas att hyresvärdarna tar sitt solidariska ansvar och ser till sina kunders verklighet.

Johannah Malmin menar dock att hyreshöjningarna på parkeringsplatser är ett exempel på hur hyresnivåerna skulle påverkas om marknadshyror infördes i Sverige.

– Här har hyresvärdarna större frihet att höja hyrorna som de vill, så länge den anses skälig. Och det har många gjort. Kan man som hyresgäst inte betala blir man av med platsen, vilket såklart skapar stora problem för de som redan är pressade av höga hyror och helt beroende av bil för att kunna ta sig till jobbet. Ett införande av marknadshyror skulle skapa ett liknande läge där hyresvärdarna kan sätta hyror på ett lika fritt sätt, säger hon.

Annons

Vi har sökt branschorganisationen Fastighetsägarna för en kommentar kring hur de ser på kommande hyresförhandlingar.

Artikeln är en del av Megafonen 22/4 – 2026. Läs hela tidningen här »

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons