– Ställningen tog större plats än vad vi räknat med och dagens beslut är taget för att både säkra både arbetsmiljön för broarbetarna och för att gående och cyklister ska kunna fortsätta färdas på bron under trygga former. När vi behöver göra kortare avstängningar för samtliga, så kommer vi göra vårt bästa för att detta inte ska ske när människor behöver till och från skola och arbete, säger Jan Burlin, verksamhetschef för gator och vägar på Skellefteå kommun i ett pressmeddelande.
Påskyndar arbetet
Under renoveringen av Parkbron repareras kantbalkar under bron och arbetet beräknas pågå till november eller december. Samtidigt byts brobanan på Lejonströmsbron som också den är stängd för biltrafik. Renoveringen av de båda broarna har skjutits upp i väntan på Karlgårdsbrons färdigställande. Nu kan dock inte arbetena vänta längre och oturligt nog har de därför behövt påbörjas samtidigt.
– Vi beklagar verkligen att arbetena sammanfaller och de två broarna nu är avstängda för biltrafik samtidigt, och vi förstår att det ställer till det för många i sina vardagliga resor. På Lejonströmsbron påskyndar vi nu arbetet med mer personal för att förhoppningsvis kunna öppna upp den tidigare än planerat, säger Jan Burlin.


