– Biljettförsäljningen ligger på ungefär samma nivå som tidigare år. Vi vet också att många köp kommer att ske tätt inpå festivalen. Det är något man kan se i hela branschen och hänger ihop med att folk överlag har lite mindre pengar och avvaktar längre innan man slår till, säger Gunnar Karlsson på Artistkontoret som arrangerar festivalen, en tid innan det bär av.
Axwell, Miss Li, Ballinciaga, Y4SKA och den Svenska björnstammen är några av de akter som kommer att inta scenerna på Norrvalla. Gunnar Karlsson medger att man hade vela ha ytterligare någon större akt för den breda allmänheten men att antalet artister som turnerar i sommar är ganska litet.
– Det skiftar från år till år. Vissa år är många artister ute på vägarna och andra år, som i år, är de färre. Många av de som är ute, som Hovet och Victor Leksell, gör egna små turnéer som inte inkluderar festivaler. Men jag tycker vi har fått ihop ett bra program ändå, säger Gunnar Karlsson.
Under åren har Gunnar Karlsson noterat att ungdomarna är de som dominerar på Summertime, något som först förvånade honom och resten av arrangörsgruppen, men som också är positivt på många sätt.
– Det har varit bra ska jag villigt erkänna. Givetvis vill vi inte tappa de äldre men faktum är att de är mer svårlockade överlag och mer beroende av bra väder medan de unga kommer oavsett temperatur och väderförhållande, säger Gunnar och tillägger.
– Vi blev lite oroliga för krögarnas skull, att försäljningen skulle sjunka med så många unga. Men vi har fått höra att de kunde se en bättre försäljning på Summertime än inne i stan så uppenbarligen är maten viktig även för de unga.
Precis som tidigare år har Artistkontoret haft möten kring festivalens säkerhet tillsammans med kommunen och polisen som liksom tidigare har en extra beredskap under helgen. Vad gäller det väskförbud som infördes förra året så har det avskaffats nu, men större väskor ska muddras i entrén på fredags- och lördagskvällarna när arrangörerna tar entréavgift.
På evenemangets sajt informerar de även om rökförbud, bussförbindelser och annat.