Annons
Annons
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson
  • Foto: Jonas Nilsson

De sprider glädje på Skellefteå sjukhus varje vecka: ”Att lätta upp vardagen är så värdefullt”

NYHETER För barn som ligger på sjukhus kan dagarna bli både långa och bitvis fyllda av oro. Ett avbrott i sjukhusrutinen kan därför göra stor skillnad, både för barnet och familjen. Sedan januari i år får barnavdelningen på Skellefteå sjukhus besök av tre glada, förvirrade och snälla clowner varje tisdag.

Annons MOBILE TOP

– Vad har du i pannan? Är det en….sjömansbiff?

Den lilla pojken ser avvaktande ut där han sitter i sin mammas knä. Men att han skulle ha en sjömansbiff i pannan? Nej, det påståendet är bara för dumt. Han skakar försiktigt på huvudet. När de tre clownerna Nia, Roger och Cissi försöker klura ut vad en båt egentligen är och om den har hjul eller vingar får han ett lika delar roat och överseende uttryck i ansiktet – de här clownerna verkar inte riktigt ha koll.

Varje tisdag besöker clownerna Nia, Cissi och Roger barnavdelningen på Skellefteå sjukhus för att ge barnen och familjerna ett avbrott i sjukhusrutinen. Att förgylla dagen för sjuka barn är viktigt men kan också vara drabbande och svårt, tycker Olov Häggmark. Foto: Jonas Nilsson
Bakom sminket gömmer sig Susanne Sundqvist Bergkvist, Olov Häggmark och Ylva Schönfeldt från kulturskolan i Skellefteå. Unikt för just Skellefteås sjukhusclowner är att de finansieras av kommunen. Foto: Jonas Nilsson

Det är tisdag förmiddag på barnavdelningen på Skellefteå sjukhus. Det är den dag då avdelningen får besök av clownerna från kulturskolan i Skellefteå. Bakom sminket döljer sig Susanne Sundqvist Bergkvist, Olov Häggmark och Ylva Schönfeldt som sedan januari i år förgyller tillvaron för barnen på sjukhuset.

– Vi är de enda sjukhusclownerna i Sverige, så vitt vi vet, som finansieras av kommunen. Vi har uppdraget att nå och erbjuda alla barn i kommunen kultur. I rollen som clown kan vi ge även sjuka barn tillgång till kultur som sång, musik, berättande och lek, säger Ylva Schönfeldt.

Att bidra till att lätta upp vardagen för sjuka barn och att kunna hjälpa till att avleda tankarna en stund är så värdefullt.

Annons
Dagen inleds med en avstämning tillsammans med barnavdelningens lekterapeut Ingela Lindblom. Därefter är det dags för sminkning och omklädning innan clownerna intar avdelningen. Foto: Jonas Nilsson

Inger Lindblom är lekterapeut på Skellefteå sjukhus och är den som guidar clownerna genom avdelningen. Hon har koll på vilka som kan tänkas vilja ha clownbesök och om det finns någon speciell hänsyn som behöver tas just den här dagen.

– Det fungerar otroligt bra. Det händer ju att vissa barn är tveksamma eller trötta och inte orkar leka med riktigt men då är ni så himla bra på att interagera med varandra så att barnet kan titta på och vara med ändå. Och ofta händer det att barnet då halkar in i leken efter en stund, säger Inger och tittar på Olov, Ylva och Susanne.

– Jo, det handlar hela tiden om att känna av stämningen och ta hänsyn till det specifika barnets situation och behov. Vi är alltid två eftersom vi på det viset kan interagera med varandra och dessutom stötta varandra, säger Olov.

Annons
Sjukhusclownerna ser alltid till att känna av stämningen hos de barn de träffar och lägga underhållningen på en lämplig nivå. I mötet med blyga eller trötta barn kan det till exempel vara bäst att clownerna bara interagerar med varandra och låter barnet titta på. Foto: Jonas Nilsson

Sjukhusclownerna har tystnadsplikt och brukar avsluta sina besök med ett samtal med Inger. Att möta sjuka barn kan vara tufft och att få ventilera sina känslor ser alla tre som värdefullt.

– Det är vi noga med, säger Olov och får medhåll av Susanne som tillägger

– Att bidra till att lätta upp vardagen för sjuka barn och att kunna hjälpa till att avleda tankarna en stund är så värdefullt.

– Vi fokuserar på det friska, säger Ylva innan hon träder in i rollen som Cissi – clownen som älskar att blåsa såpbubblor och som ställer tusen frågor, vissa klokare än andra, med en orubblig tro på sig själv.

Ddet handlar hela tiden om att känna av stämningen och ta hänsyn till det specifika barnets situation och behov.

Annons
Ingela Lindblom och biträdande avdelningschef Helen Gustafsson tycker att clownerna innebär ett lyft för avdelningen. Sedan projeketet startade i januari 2025 har samarbetet satt sig och blivit något som alla uppskattar. Foto: Jonas Nilsson

När clownerna rör sig från lekterapin till avdelningen får Megafonen inte följa med av sekretess- och integritetsskäl. Men det är inte svårt att föreställa sig den glädje som strax kommer att drabba barnen i de olika rummen.

Artikeln är en del av Megafonen 12/11 – 2025. Läs hela tidningen här »

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons