Annons
Annons
Northvolt-konkursens effekt är påtaglig. Enligt Arbetsförmedlingen har arbetslösheten i Skellefteå kommun ökat med 5,1 procentenheter jämfört med motsvarande period i fjol. Foto: Jonatan Stålhös / Arkivbild

Ny rapport: Arbetslösheten i Västerbotten ökar mest – Skellefteå sticker ut

NYHETER Arbetslösheten ökar i Sverige och i Västerbotten som allra mest, visar Arbetsförmedlingens andra kvartalsrapport 2025. I länet är ökningen som tydligast i Skellefteå kommun.

Annons MOBILE TOP

Arbetslösheten ökade i 15 av 21 län under det andra kvartalet 2025. Totalt i Sverige steg arbetslösheten från 6,6 till 6,9 procent, visar siffrorna från Arbetsförmedlingen.

– Den svagare konjunkturen har satt spår i stora delar av landet, men i varierad omfattning, säger Marcus Löwing, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen, i ett pressmeddelande.

Annons

Västerbottens ökning störst

I Västerbottens län var 4,6 procent av arbetskraften inskriven som arbetslös under årets andra kvartal. En ökning med 1,7 procentenheter jämfört med i fjol – den största ökningen i landet – men ökningen sker från låga nivåer och Västerbotten har fortfarande den femte lägsta arbetslöshetsnivån efter Norrbotten, Gotland, Jämtland och Dalarna.

Enbart sett till Skellefteå kommun är siffrorna större. Här har arbetslösheten ökat med 5,1 procentenheter jämfört med motsvarande kvartal 2024, till 8,1 procent.

Foto: Ur Arbetsförmedlingens rapport
Foto: Ur Arbetsförmedlingens rapport

Givet bidragande till detta är Northvolt-konkursen. Både Marcus Löwing och Anders Eriksson, Arbetsförmedlingens enhetschef för norra Västerbotten, lyfter dess påverkan på arbetslöshetens nivå. Men Anders Eriksson påpekar att utvecklingen kan vända under hösten om konkursförvaltaren får fabriken såld.

– Vi på Arbetsförmedlingen vill ändå uppmana arbetslösa att vara aktiva under sin arbetslöshetstid, att bredda sig yrkesmässigt exempelvis genom att utbilda sig, säger han i en kommentar.

Vi på Arbetsförmedlingen vill ändå uppmana arbetslösa att vara aktiva.

Annons

Den allra hösta arbetslösheten återfinns i Perstorp, Malmö och Landskrona kommuner i Skåne där siffrorna uppgår till 13,2, 12,3 och 11,3 procent. Av Sveriges län toppar Skåne också listan följt av Västmanland och Södermanland, enligt Arbetsförmedlingen.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons