Annons
Annons
Gospelkören Trinitys tredje upplaga av ”Let there be light” sätts upp i kulturhuset den 6 december 2026. I år får kören sällskap på scenen av Cimberly Wanyonyi. Foto: Pressbild

Glädje, gospel och soul – Cimberly och Trinity i gemensam julkonsert

MUSIK I december kommer gospelkören Trinity under ledning av Mattias Lindqvist att bjuda på en ny stämningsfull julkonsert i Sara kulturhus, och denna gång tillsammans med Skellefteås egen souldrottning, Cimberly Wanyonyi.

Annons MOBILE TOP

För gospelkören Trinity som varit verksam sedan 1999 blir detta tredje året som man sjunger in julen i Sara kulturhus. Kören har släppt två album genom åren och haft samarbeten med såna som Cyndee Peters, The Ark, David Lindgren, Frank Ådahl och Samuel Ljungblahd, och fler samarbeten ska det bli.

Skellefteås Cimberly Wanyonyi som tog hem Idol-segern 2023 och knep en sjätteplats i Melodifestivalen tidigare i år har sjungit tillsammans med kören förut, vid invigningarna av Landsbygdsriksdagen och Society Expo tidigare i år, och inför denna jul kommer hon att stå tillsammans med kören på kulturhusets scen.

– Årets julkonsert bjuder givetvis på traditionella jullåtar, men även helt nya och egenskrivna sånger och andra låtar med ett ordentligt stänk av soul, berättar Mattias Lindqvist, grundare och ledare av Trinity, i ett pressmeddelande.

Annons

I denna tredje upplaga av julkonserten ”Let there be light” som anordnas den 6 december vill kören tillsammans med Cimberly sprida ljus och positiva känslor i en i övrigt mörk tid. Det med en kväll fylld av julglädje, gospel och soul.

– Nytt för i år är även att vi har med en mycket kompetent blåssektion tillsammans med vårt fantastiska kompband som kommer att göra musikupplevelsen ännu större. Vi ser verkligen fram att få bjuda på en kväll som publiken förhoppningsvis ska bära med sig en längre tid, fortsätter Mattias Lindqvist.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons