***
Göran Lundin är författare, förläggare och aktiv inom Svenska Rovdjursföreningen. Varg är hans senaste roman och den handlar om Jörgen, en man i 70-årsåldern som bor i väglöst land i den västerbottniska fjällvärlden. Boken inleds med att Jörgen får besök av två vandrare, två kvinnor, mor och dotter ska det visa sig. Kvinnorna är där i ett ärende. Den äldre av dem, Henny, avslöjar att hon är Jörgens dotter, resultatet av en natts snedsprång några decennier tidigare. Den yngre kvinnan, Lova, är alltså hans barnbarn. Det visar sig också snart att Lova har fler likheter med Jörgen än bara utmärkande släktdrag, hon delar även hans kärlek till naturen och de vilda djuren. Lova är aktivist, engagerad i klimatrörelsen och hyser ett särskilt intresse för vargar.
Varg rör sig genom en mans introspektiva funderingar över livet och det oundvikliga slut som närmar sig, över de livsval han gjort och de konsekvenser dessa har fått, till en fint skildrad fjällvandring och den relation som börjar växa fram mellan två personer ur olika generationer. Teckningen av vildmarken och dess djur och karga växtlighet är en av bokens stora behållningar. Men Lundin duckar inte heller för den komplexa relation människan har till sin omgivning och det hat som drabbar rovdjur i allmänhet och vargen i synnerhet. Mot slutet dras Jörgen in i en av Lovas riskfyllda aktioner. Ett vargpar har registrerats i Dalarna och nu är det bråttom. Hatet mot djuren är starkt och den som ställer sig i vägen riskerar också eget liv.
Varg hade som roman vunnit på någon ytterligare genomarbetning, men det märks att Göran Lundin är en driven berättare med stor kunskap om fjällvärlden.
Jannike Lundgren




