Annons
Annons
Foto: Arkivbild

Efter larm om blottare – misstänkt man hittad av polisen och förhörd

NYHETER En anmälan om sexuellt ofredande upprättades efter att polisen nåtts av uppgifter om en blottare utanför Skellefteå på tisdagen. En misstänkt man har påträffats i dag.

Annons MOBILE TOP

Enligt uppgifterna till polisen ska en man ha blottat sig i trakten av Gummark utanför Skellefteå på tisdagskvällen. Den misstänkte ska därefter ha lämnat platsen i en bil och han anträffades inte när polisen kom dit, efter att ha larmats vid halv sju-tiden.

Patrullen höll vittnesförhör och upprättade sedan en anmälan om sexuellt ofredande.

Annons

Uppdatering, 14.37:

En misstänkt man har anträffats nu på onsdagen, uppger polisen på sin sajt. Det ska röra sig om en man i 30-årsåldern. Han påträffades på förmiddagen och medtogs för förhör misstänkt för två fall av sexuellt ofredande.

Mannen har senare försatts på fri fot men utredningen fortgår och härnäst ska polisen hålla fler förhör med målsäganden och vittnen.

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons