Annons
Annons
Foto: Klas Sjöberg / Region Västerbotten

Inget gratis vaccin mot mässling i Västerbotten: ”Vi ser inget behov”

NYHETER Till skillnad från en rad andra regioner har Region Västerbotten inga planer på att erbjuda gratis mässlingsvaccin till vuxna som saknar fullgott skydd mot sjukdomen.

Annons MOBILE TOP

Den 25 augusti hade 31 fall av mässling, med koppling till festivalen Urkult, rapporterats i Sverige varav 6 i Västerbotten. Majoriteten av de drabbade är barn i skolåldern och unga vuxna. Utbrottet har lett till en kraftigt ökad efterfrågan på mässlingsvaccin bland unga ovaccinerade vuxna och personer födda mellan 1970 och 1980 som vill ha ett bättre skydd.

Annons

Följer utvecklingen

Med anledning av utbrottet har ett antal regioner, bland annat Västernorrland, Stockholm och Jämtland, börjat erbjuda vaccin kostnadsfritt till sina invånare, något som man dock inte planerar att göra i Västerbotten.

– Vi ser inte något behov av det i nuläget eftersom antalet fall i regionen är så pass få. Men vi håller noga koll på utvecklingen. Mässling är en anmälningspliktig sjukdom och vi får täta rapporter från såväl 1177 som infektionskliniker i regionen, säger Maria Marklund, smittskyddsläkare på Region Västerbotten.

Annons

Hög täckning

Vaccination mot mässling ingår i det svenska barnvaccinationsprogrammet och täckningen är idag hela 95 procent. Sedan 1982 vaccineras alla barn med två doser mässlingsvaccin vilket ger ett fullgott skydd för resten av livet. Mellan 1970 och 1980 fick dock de flesta barn endast en dos vaccin vilket visserligen ger ett bra skydd men som ändå kan innebära risk för att smittas.

Du kanske också vill läsa:
Annons
Annons
Annons
Annons
Annons