– Tävlingen är ett tillfälle för mathantverksproducenterna att dels mötas och utbyta erfarenheter, dels att förfina sina produkter och få ut dem på nya marknader. De här företagen behövs, mathantverket är en bransch som är helt central för att vi ska ha en stark och tålig livsmedelsförsörjning i Sverige, säger Aleksandra Ahlgren, som arbetar på Eldrimner och är tävlingsledare för SM:et, i ett pressmeddelande.
Eldrimner är nationellt resurscentrum för mathantverk och är också arrangören bakom tävlingen som kommer att äga rum på Sara kulturhus. I samband med tävlingen, som anordnas 9-10 oktober, hålls även Mandels matmarknad – en fest för mathantverkare, producenter och besökare.
Där kommer besökare ges chansen att provsmaka och köpa lokalproducerade produkter samt delta i aktiviteter som lyfter mathantverket och dess betydelse för den lokala och nationella livsmedelsförsörjningen. I samband med evenemanget kommer även fler aktiviteter att anordnas i och kring Skellefteå.
Lyfta lokalproducerat
Genom att arrangera SM i Skellefteå vill man lyfta fram de lokala producenterna och stärka deras möjligheter att växa.
– Vi ser fram emot att välkomna mathantverkare till Skellefteå och Västerbotten. Det är en fantastisk möjlighet att visa upp regionens rika mattraditioner och kvaliteten på våra lokala råvaror. Det är glädjande att mathantverket i regionen får ännu mer fokus genom detta evenemang, säger Hanna Vallmark, projektledare på Skellefteå kommun.
Tävlingen är ett så kallat öppet SM vilket innebär att mathantverksföretag från hela Norden kan tävla med sina produkter. Runt 500 bidrag från mathantverksföretag i hela landet brukar delta. De bedöms av jurygrupper i ungefär 50 olika klasser indelade i kategorierna mejeri, bageri, charkuteri, hantverksdryck, fiskförädling samt bär-, frukt- och grönsaksförädling.
Anmälan till tävlingen öppnar i början av sommaren.